Kaip apsaugoti save

Asmeninė ir namų higiena

 • Dažnai plaukite rankas šiltu vandeniu ir muilu.
 • Nelieskite rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėkite ar čiaudėkite prisidengę vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę);
 • Saugiai ruoškite maistą, ypač naudodami termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius;
 • Venkite artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys;
 • Bent kartą per valandą reguliariai vėdinkite patalpas;
 • Papildomai dezinfekuokite durų rankenas ir kitus paviršius.

 Atstumas

 • Viena iš priemonių pristabdyti viruso plitimą – atstumo laikymasis bendraujant su kitais. Dėl to šiandien mes dirbame ir mokomės iš namų, o kontaktuojame tik su tais žmonėmis, su kuriais bendrauti gyvai yra būtina – šeimos nariais ar kambariokais, su kuriais gyvenate. Tiesa, tai nedraudžia jums išeiti pasivaikščioti, tačiau tai darydami, venkite artimo socialinio kontakto su žmonėmis, o esant būtinybei, bendraudami su jais laikykitės bent dviejų metrų atstumo.
 • Norėdami padėti skleisti žinią apie socialinės distancijos svarbą, spauskite ČIA. 

Izoliavimasis

 • Jei grįžote iš užsienio, bendravote su neseniai iš užsienio grįžusiu ar kontaktavote su COVID-19 susirgusiu asmeniu, privalote izoliuotis 14 dienų laikotarpiui – tai reiškia, kad dvi savaites negalėsite palikti izoliavimosi vietos, lankytis viešose vietose, priimti svečių. Jei įmanoma, paprašykite, kad maistą ir kitas su būtinais poreikiais susijusias prekes už durų paliktų jūsų artimieji. Jei tokios galimybės nėra – užsisakykite šias prekes į namus. Plačiau apie tai, kaip elgtis saviizoliacijos metu, ČIA.

Senjorų apsauga

 • Kadangi senjorai priklauso rizikos grupei ir jų sveikatai naujasis koronavirusas kelia didžiausią grėsmę, iš namų rekomenduojama eiti tik būtiniausiais atvejais, kai maistu ar medikamentais negali pasirūpinti nei artimieji, nei kaimynai ar kiti aplink gyvenantys žmonės.
 • Informuokite senjorus, kad karantino laikotarpiu jiems griežtai rekomenduojama likti namuose bei laikytis nurodytų higienos reikalavimų. Esant galimybei, nupirkite senjorams maisto, medikamentų ir kitų būtiniausių prekių, pasisiūlykite sumokėti mokesčius nuotoliniu būdu – stenkitės užtikrinti, kad vyresnio amžiaus asmenys liktų namuose.
 • Raginame padėti jūsų kaimynystėje gyvenantiems vyresnio amžiaus žmonėms. Tai galite padaryti jiems padėdami apsirūpinti maistu, išnešdami šiukšles ar kitais būdais. Skelbimo, kurį galite pakabinti savo laiptinėje, pavyzdį rasti čia: http://bit.ly/2TTx3sM.

Savanoriams

 • Informaciją, kaip elgtis savanoriams, teikiantiems pagalbą gyventojams, rasite ČIA.

Mitai ir tiesa, susiję su COVID-19

Žemiau rasite kelis klausimus, kuriais visuomenėje ir žiniasklaidoje sklinda nepagrįsta informacija.

Ar galiu užsikrėsti koronavirusu užsisakęs siuntą iš virusu paveiktų teritorijų?

Siuntų gabenimas iš paveiktų teritorijų nėra draudžiamas, šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per ilgą nuotolį siunčiamas siuntas. Visgi, rekomenduojame išpakavus siuntinį kruopščiai nusiplauti rankas, o išorinę pakuotę išmesti.

Ar naujuoju koronavirusu gali užsikrėsti ir jauni žmonės?

Nors rizikos grupėje esantiems žmonėms COVID-19 kelia didesnį pavojų, tačiau susirgti, o juo labiau platinti naująjį virusą, gali bet kokio amžiaus žmonės.

Ar naująjį koronavirusą gali perduoti naminiai gyvūnai?

Nėra įrodymų, kad tokie naminiai gyvūnai kaip šunys ar katės gali tapti naujojo koronaviruso šaltiniu, tačiau kontaktuojant su gyvūnais rekomenduojama laikytis bendrų higienos principų.

Ar karšta vonia (pirtis) gali apsaugoti nuo naujojo koronaviruso?

PSO teigimu, tai jokios įtakos viruso plitimui neturi.