Pagalba Vilniaus restoranams ir kavinėms

Daugelis Vilniaus restoranų ir kavinių yra ant išlikimo ribos – jiems žlugus, ne tik išnyktų darbo vietos, bet ir gyvybės pokarantininiame Vilniuje būtų gerokai mažiau. Siekdama išvengti šio scenarijaus, Vilniaus miesto savivaldybė siūlo tokį pagalbos paketą Vilniaus restoranams, kavinėms ir barams:

Vilnius šiam sezonui atveria mažiausiai 18 miesto viešųjų erdvių lauko kavinėms. Aikštės, skverai, gatvės – šiose vietose netoliese esančios kavinės galės nemokamai turėti lauko staliukus ir tokiu būdu vykdyti savo veiklą karantino metu. Visa informacija apie šį projektą – žemiau.

Vilnius skatins gyventojus padėti savo mylimoms vietoms ir nusipirkti jų paslaugų “į ateitį” – sumokant pinigus dabar, o maitinimo paslaugą gaunant vėliau. Restoranus ir kavinės kviečiame registruotis Vilniaus miesto savivaldybės globojamame projekte www.talonai.lt (projektas nemokamas), o vilniečius – pirkti paslaugas iš savo mylimų vietų.

Už 2020 m. nemokama jokia rinkliava už lauko kavines prie stacionarių restoranų.

Šiam sezonui maisto furgonėliams leidžiama veikti visame mieste be atskiro suderinimo, kai turimas leidimas veikti bent vienoje seniūnijoje. Galioja tik ankstesnė taisyklė dėl Senamiesčio – jame maisto furgonėliai negalės stovėti bet kur, savivaldybė planuoja centrinėje miesto dalyje tam numatyti atskiras zonas. Jas paskelbsime greitu metu.

Šią pagalbos priemonę savivaldybę paskelbs pirmadienį, balandžio 27 d., šiuo metu ji kuriama.

Miesto viešųjų erdvių dovanojimas lauko kavinėms

Kodėl to reikia?

Karantinas smogė daugumai verslų. Restoranai ir kavinės negalės atsidaryti dar kurį laiką, jiems liko du būdai užsidirbti ir išlaikyti darbo vietas: maistas išsinešimui ir lauko kavinės. Tačiau pagal karantino taisykles daugelis anksčiau įprastų lauko kavinių negalės veikti dėl per mažų atstumų iki pastatų ar pėsčiųjų takų, taip pat dalis restoranų neturi galimybės įsirengti lauko kavinių. Todėl Viniaus miestas siūlo skubią pagalbą – dovanoja viešas miesto erdves (aikštes, skverus, uždarytas gatves) lauko kavinėms. Jokių mokesčių, leidimai bus suderinti operatyviai, lauko kavines galės turėti ir tie, kas iki šiol jų neturėjo.

Prašymas vilniečiams:

Ši pandemija sukūrė neeilinę situaciją, dėl kurios visi turime labiau pasistengti ir būti supratingesni. Miesto erdvių “skolinimas” lauko kavinėms gali sukurti laikinų nepatogumų pėstiesiems, dviratininkams, vairuotojams. Būkime atlaidūs šiuo periodu – tam, kad po karantino atsidaręs Vilnius būtų gyvas, o ne su užkaltomis langinėmis.

Kas galės pretenduoti į šias vietas?

Visi restoranai ir kavinės, įsikūrę nedideliu atstumu nuo aikščių ir skverų, gali prašyti juose pasistatyti savo staliukus. Svarbiausia, kad būtų išlaikomi saugūs atstumai, laikomasi karantino taisyklių, o maistas klientus pasiektų neatvėsęs.

Kokios yra lauko kavinių veiklos taisyklės karantino metu?

Sveikatos apsaugos ministerija jas paskelbė čia: https://bit.ly/3eLzJBd 

Esminiai ribojimai:

 • Prie vieno stalo gali sėdėti du žmonės (arba viena šeima).
 • Tarp stalų ir pėsčiųjų takų, gyvenamųjų pastatų langų, įėjimų į laiptines ar kiemus turi būti išlaikytas 1 m atstumas.
 • Tarp klientų, sėdinčių prie skirtingų stalų, turi būti išlaikytas 2 m atstumas.

Kokiose vietose Vilnius kviečia įsirengti lauko kavines?

Kiekvienas restoranas ar kavinė gali siūlyti savo vietą, kuri atitinka taisyklės, yra miesto teritorijoje (arba privačioje, jei gaunamas savininko sutikimas) – Vilniaus miesto savivaldybė operatyviai ir nemokamai suteiks leidimus lauko kavinių veiklai.

Vietų, kurias miestas atveria lauko kavinėms šį sezoną, pradinį žemėlapį rasite puslapio apačioje. Bet tai galioja ne tik Senamiesčiui, o VISAM miestui – svarbu būtų saugu, netrukdytų eismui.

 

Ką daryti norint gauti tokią vietą:

 1. Įvertinkite aplink savo restoraną ar kavinę lauko staliukams tinkamas vietas. Jei norite prekiauti alkoholiu – įvertinkite 40 m atstumu.
 2. Iki balandžio 29 d. (kuo greičiau parašysite, tuo geriau) parašykite Vilniaus miesto savivaldybei adresu gyvas@vilnius.lt – nurodykite:
  1. Restorano pavadinimą, adresą.
  2. Norimą vietą lauko kavinei.
  3. Norimą staliukų kiekį.
  4. Parašykite, ar planuojate prekiauti alkoholiu.
  5. Nurodykite savo kontaktus.
 3. Savivaldybė surinks norinčius ir padalins viešas erdves lauko kavinėms, susisieks su jumis dėl leidimo.
 4. Pradėkite veiklą.

Nuo kada galima pradėti veiklą?

Vos tik gausite leidimą lauko kavinei (jeigu jo neturėjote iki šiol, jei turite – pradėkite kad ir dabar, laikydamiesi taisyklių).

Iki kada galima tęsti šių lauko kavinių veiklą?

Šios išimtys galios tik šiam sezonui, iki rudens (įtraukiant rugsėjį).

Ar galima prekiauti alkoholiu lauko kavinėse?

Taip, jei stalai nėra nutolę nuo fizinės restorano vietos didesniu nei 40 m atstumu.

Ką daryti su lauko baldais?

Pirkite, skolinkitės, kvieskite savo lojalius klientus padėti. Savivaldybė prašo tik vieno – išlaikyti kokybišką vizualią išvaizdą, nestatyti pigiai ir prastai atrodančių plastikinių lauko baldų.

Ar bus galima statyti lauko skėčius?

Taip, savivaldybė šiam sezonui planuoja leisti statyti lauko skėčius ir ten, kur įprastai tai neleidžiama dėl vizualinės taršos, tik prašytume nenaudoti ryškių spalvų skėčių.

Svarbu dėl renginių!

Daugelyje šių miesto erdvių įprastai vyksta įvairūs miesto renginiai, todėl savivaldybė iškart informuoja, kad gali būti tokių dienų, kada lauko kavinės turės užleisti erdvę renginiams. Tikimės gražaus bendradarbiavimo tarp restoranų ir renginių organizatorių – situacija neeilinė, todėl ir kompromisai turi būti daromi iš visų pusių. Taip pat Vilniaus miesto savivaldybė ketina daugiau miesto erdvių pritaikyti renginiams.

Papildoma informacija apie lauko kavinės įrengimą:

 1. Su leidimu pateikiama schema yra pirminė, Vilniaus miesto savivaldybės administracija turi teisę tikslinti schemą įvertinusi dėl įrengtos lauko kavinės atsiradusius pėsčiųjų judėjimo ir gatvės inžinerinės infrastruktūros priežiūros apribojimus.
 2. Lauko kavinės savininkas atsakingas už susitarimus su gretimų patalpų savininkais, ties kurių fasadu pasistato lauko kavinės įrangą. Vilniaus miesto savivaldybės administracija neatsako už pasekmes, kilusias dėl tokių susitarimų nebuvimo;
 3. Įsirengiant lauko kavinę jos savininkas privalo užtikrinti ne mažesnį kaip 1.20 m (senamiestyje) ir 1.50 m (kitose teritorijose) praėjimą pėstiesiems ir atsakyti už karantino laikotarpiu nustatytų LR Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimų laikymąsi lauko kavinės teritorijoje.
 4. Lauko kavinėje, įrengiamoje ant žolės arba įkalnėje, per 2020 m. vasaros sezoną leidžiama įrengti medžio lentų (ar kitų panašių savybių medžiagų) paklotą, pritaikytą žmonių su negalia reikmėms. Lauko kavinės paklotas turi būti išmontuotas, pasibaigus leidimo prekiauti lauko kavinėje galiojimo terminui, teritorija turi likti tvarkinga, o žemės paviršius –  švarus, nepažeistas.
 5. Lauko kavinėje naudojama įranga turi būti minimali – santūrių spalvų ažūrinių konstrukcijų lengvi lauko baldai, skėčiai arba laisvai pastatomos markizės.

Vietos, kurios dovanojamos lauko kavinėms šiam sezonui

 1. Rotušės aikštė
 2. Gedimino pr. pradžia
 3. Sirvydo skveras
 4. Basanavičiaus aikštė
 5. Vokiečių g. dalis
 6. SAM kiemelis (Palangos g.)
 7. Stuokos Gucevičiaus skveras
 8. Odminių skveras
 9. Vilniaus g. atkarpa arčiau Gedimino pr.
 10. Moniuškos skveras
 11. Rūdininkų skveras
 12. Lazdynų Pelėdos skveras
 13. Aušros Vartų g. dalis
 14. Vienuolio g. dalis
 15. Europos aikštė
 16. P. Cvirkos skveras
 17. Žemaitės skveras
 18. Malkų skveras
 19. Jūsų pasirinkta vieta Vilniaus mieste

Dovanojamų vietų žemėlapis

Lauko kavinių sąrašą galite rasti čia.